Kimyasal Analiz Laboatuvarı

Kimyasal Analiz Laboatuvarı

Artan dünya nüfusu ile paralel olarak gıdanın önemi de sürekli artmaktadır.Gıdanın artan önemi ile birlikte güvenli gıda ve tüketici sağlığı yüksek derecede önem kazanmıştır.  Tüketici sağlığını birebir etkileyen gıdaların kalitesi, aşağıdaki konularla ilgilidir.
 
. Temel gıda kimyası 
. Besin öğeleri
. Mineraller
. Toksinler
. Boyar maddeler
. Ağır metaller
. Gıda katkı maddeleri
. Bitkisel gıda üretiminde kullanılan tarım ilaçları
. Hayvansal gıda üretiminde kullanılan yem ve yem katkı maddeleri
. Gıda ambalajları
 
Gıdaların kalitesi etkileyen bu konular bir çok kimyasal etkene bağlıdır.
 
Örnekler vermek gerekirse;
 
Aflatoksin: Aspergillus avus ve Aspergillus parasiticus tarafından üretilen zehirli ve kanserojen maddelerdir. Aflatoksinler, akciğer ve karaciğer kanserleri,DNA mutasyonları gibi ölümle sonuçlanabilen sağlık sorunlarına neden olmaktadır.
 
Pestisitler: Zararlı organizmaları kontrol altına almak yada yok etmek amacı kullanılan kimyasal madde, biyolojik ajan veya dezenfektan maddelerdir. Gerekli dozun üstünde ve yanlış zamanlama ile kullanıldıkları takdirde gıdalar aracılığı ile insan vücuda geçerler. Böylelikle birçok sağlık sorunu ve ölümlere neden olabilirler.
 
Ağır Metaller: İnsan vücudunun demir, çinko, bakır gibi metallere ihtiyacı bulunmaktadır. Gıdaların içerisinde bu tip metaller gerekli miktarlarda bulunmalıdır. Ayrıca insan vücuduna hiçbir yararı olmayan ve sağlık problemlerine yol açabilecek zararlı metallerde bulunmaktadır.Arsenik, kurşun, civa gibi metaller insan sağlığı için yüksek derecede zararlı maddelerdir.
 
Besin Öğeleri: Protein, yağ, karbonhidrat, vitamin gibi maddeler insanların günlük yaşamında alması gereken ögelerdir.Gerekli miktarlarda tüketilmesi gerekir.Ürünlerin
içeriğinde bulunan bu öğelerin miktarları belirlenerek, tüketicilerin dengeli beslenmesi
sağlanmaktadır ayrıca tağsisler de önlenebilmektedir.
 
Ambalaj Analizleri: Türk gıda kodeksi gıda ile temasta bulunan plastik madde ve malzemeler tebliğine göre ambalajlar, belirli standartlara uygun olarak üretilmelidir. Ambalajlardan gıda ve gıda benzeri ürünlere uçucu olmayan maddeler geçmektedir. Bu maddeler belirli limitlerde olmalı ya da hiç bulunmamalıdır. Üretilen ambalajların kullanım alanına göre gıdaya geçen madde miktarları ölçülerek gıdanın kalitesini etkileyip etkilemediği belirlenir.Böylelikle insanlar üzerindeki oluşabilecek sağlık sorunları baştan engellenmiş olur.
 
Tüketici sağlığı ve güvenli gıda hedefi ile çalışmalarını sürdüren laboratuvarlarımızdan,bünyesindeki gelişmiş cihaz ve konusunda uzman personele sahip, yönetmeliklere uygun olarak kurulmuş kimyasal analiz laboratuvarında; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığı ile resmi yada özel istek olarak gelen; gıda, yem ve ambalaj numunelerinin analizleri yapılabilmektedir. Böylece gıda ithalatı, ihracatı, üretimi ve perakendeciliği yapan siz değerli kuruluşlarımıza ve tüketicilerimize hizmet vermekteyiz.
 
kimya Analiz hizmetlerimiz;
 
. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yetkili
. Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'ne uygun olarak
. TS EN ISO / IEC 17025 uluslararası laboratuvar akreditasyonu standardı çerçevesinde
. Güncel, ulusal ve uluslararası kabul görmüş analiz metotları ile
. Talep ve ihtiyaçlara yönelik
. Müşteri memnuniyeti desteği ile
. Doğru
. Güvenilir
. Hızlı
çalışma prensibi ile sunulmaktadır.
 
Kullanmış olduğumuz, teknolojik olarak en üst düzeyde donanımlı ;
. HPLC,
. UV-VIS,
. FT-IR
 
gibi enstrümental cihazların yanında tüm laboratuvar cihazlarımız ve teknik malzemelerimiz,mevzuatlara uygun olarak, periyotlar halinde akredite olmuş kalibrasyon kurumlarınca kalibre edilmektedir.Ayrıca kullanmış olduğumuz analiz metotlarımızın güvenirliliğini garanti altına almak amacı ile %100 başarı hedefli olarak ulusal ve uluslararası yeterlilik ve karşılaştırma testlerine periyodik olarak katılmaktayız. 

 

Mesaj Gönderin Hemen Ara